Golfové hřiště Villamartín

Villamartín je jak název osady, tak golfového hřiště v oblasti Costa Blanca ve Španělsku. Leží na pobřeží Orihuela Costa v provincii Alicante ve Valencijském společenství. Je to hodinu jízdy jižně od letiště Alicante a dvacet minut jízdy severně od letiště Murcia. Celá oblast se může pochlubit jedním z nejteplejších podnebí v Evropě.

Hlavním lákadlem pro domácí i zahraniční cestovní ruch je podnebí, protože Villamartín má asi 300 dní slunečního svitu, průměrnou roční teplotu 20 °C a v blízkosti leží množství nádherných pláží pobřeží Orihuela Costa.

Osada Villamartín je známá svým náměstím Villamartín Plaza, které se nachází v blízkosti golfového hřiště. Náměstí tvoří centrum osady a nachází se zde mnoho restaurací, barů, nočních klubů a kaváren, mnoho bank a obchodů i lékařských ordinací. Celá oblast se vyvinula v kosmopolitní urbanizaci, která zahrnuje asi 1 500 bytů, vil a městských domů. Hlavní obyvatelé jsou cizinci, převážně občané Spojeného království.

Historie golfu ve Villamartín

Golfové hřiště Villamartín má víc jak 40-ti letou historii, v roce 1997 hostilo dokonce evropskou kvalifikaci. Hřiště postavil Američan Robert Dean Putman, otevřeno bylo v červnu roku 1972. Hřiště hostilo v roce 1994 Mediterranean Open, který vyhrál Jose Maria Olazabal po vzrušujícím play-off s Paulem McGinley.

Golf zde hráli Severiano Ballesteros, José María Olazábal, Ian Woosnam a mnoho dalších mezinárodních osobností.

Robert Dean Putman

Robert Dean Putman je americký golfový architekt a designér, který je ve Španělsku známý svou významnou prací na slavných hřištích v klubu La Manga. Design hřišť a poloha fairway jsou jeho hlavním přínosem, díky kterému jsou hřiště atraktivní pro hru. Putman byl známý tím, že přivezl kalifornský styl do španělské Murcie. Začlenění více než 3 000 palem do jeho návrhu vytváří dojem, že resort je spíše obrovskou zahradou než golfovým hřištěm. To vytváří precedent pro budoucí výstavbu golfových hřišť ve španělském regionu Murcia.

Robert Putnam se narodil 18. prosince 1924 ve Wallace, Idaho, Spojené státy americké. Později se přestěhoval do Fresna v Kalifornii, kde studoval a nakonec se zde usadil. Putnam začínal jako komerční umělec, než se v roce 1955 připojil k Bobu Baldockovi, kalifornskému golfovému architektovi, jako kreslíř. Později se stal Baldockovým hlavním asistentem designu. V roce 1967 se vydal na sólovou dráhu a otevřel si vlastní golfovou designovou společnost se sídlem ve Fresnu v Kalifornii. Na počátku 70. let se stal jedním z předních amerických golfových designérů v Evropě.

Stručný popis hřiště

Hřiště má par 72 a délka je 6 132 metrů z bílých odpališť, 6 037 ze žlutých a 5 259 z červených. Jamka 17 se počítá jako typická jamka, jde o par 3 s více než 200 m od zadního odpaliště. Hluboká rokle sbírá mnoho míčků a tento green bude pro většinu hráčů výzvou. Jamka 17 je typická pro par 3 s náročným odpalem ze zadního odpaliště na extrémně zvlněný green. Střela z odpaliště prochází hlubokou roklí lemovanou stromy, která chrání jamku a představuje výzvu pro většinu hráčů.

Golfový klub Villamartín má krásný výhled na Středozemní moře. Na nové terase se budete moci dobře najíst i napít a užít si nádherný výhled na 18. jamku s greenem přímo před terasou.

Jak Villamartin popisují na svých stránkách provozovatelé?

„Golfové hřiště Villamartín má charakter, který vytváří touhu hrát znovu a znovu. Klubovna Villamartín byla nedávno zrekonstruovaná, má skvělou restauraci se střešní terasou s úžasným výhledem na jamku 18.

Stávající klubovna je rekonstruována s rozšířenými terasami a garáží pro buggy, spolu s novými šatnami pro muže a ženy. Budovy navazují na původní maurský styl s keramickými obklady. Villamartín je bezpochyby jedním z nejlepších a prvních golfových hřišť v regionu Valencia.“

Recenze na Tripadvisor a Facebooku

Jak to tedy s celým popisem hřiště je? Rozhodně je dobré si projít recenze. Nejrelevantnější jsou asi na serveru Tripadvisor. Facebookové hlásil, že stránka není oficiální a navíc mají vypnuté hodnocení. Což je přinejmenším trochu zvláštní. Je třeba ale brát v úvahu, že lidé, kteří píši recenze, jsou nespokojeni zákazníci a proto nikdy nepíší o tom, co je naopak hezké či zajímavé.

Hned první věta v Tripadvisoru:
„Villamartin – golfové hřiště bez parkování pro návštěvníky!!“ Tento stejný nespokojený zákazník si také stěžuje na špatný stav „tee box“ a „Fairways“. Celkově si stěžuje na špatný stav mostů, nátěrů a celkové údržby hřiště. Recenze je z roku 2022. Další je z roku 2020 ale není se čemu divit – Lockdown byl po celém světě.

Recenze z roku 2020 také zmiňuje chybějící parkoviště. Zato chválí uspořádání jamek a celé rozmístění hřiště. Opět je zde již zmíněná špatná údržba areálu. Další recenze chválí profesionalitu personáu a popisuje agresivního hráče, člena klubu, na kterého narazili při návštěvě hřiště.

Na stránkách Tripadvisor dostalo toto hřiště na Villamartín 3 hvězdy z 5.

Vyzpovídala jsem také svojí kamarádku, které je vášnivá golfistka už od dětství a poskytla mi svůj osobní názor na toto hřiště. Názor místní hráčky golfu:

Kateřina L.

„Záleží, kde člověk hrál a na co je zvyklý a taky co očekává. Popsala bych toto golfové hřiště jako maloměstské. Má tak trochu venkovský nádech. K technické stránce hřiště: fairway jsou podle mě dostatečně široké a green jsou také velké. Jak jsou posekané a upravené záleží na sezóně a počasí. Tento rok (2022) například pršelo celý měsíc duben a tak byly dost podmáčené.

Celý areál je hezký a je zde výhled na dvě jamky a driving range (odpaliště).“

Získaná ocenění

  • Nejlepší golfový hotel – World Golf Awards 2021, 2020 a 2019
  • Nejlepší sportovní středisko ve Španělsku – World Travel Awards 2021, 2020 a 2019
  • Travellers‘ Choice – TripAdvisor 2020
  • Luxusní letovisko roku – Luxury Travel Guide (LTG) 2019
  • Evropská golfová destinace roku – Premios IAGTO 2018

Závěrem

Podle všech dostupných zdrojů hřiště Villamartín bylo za své největší slávy opravdovou perlou ve Valencii. Každý velký objekt potřebuje neustálou údržbu a tak pokud se jí nedostává dostatečně, tak je to znát. Část hřiště byla nedávno zrekonstruovaná a tak toto hřiště úplně nechátrá a díky svému rozsáhlému areálu s 18-ti jamkami stojí určitě za návštěvu všech milovníků golfu, kteří oblast navštíví.

Web stránka hřiště – lafincaresort.com

Nemovitosti na prodej v okolí hřiště

Nabízíme nemovitosti jak přímo ve Villamartín, tak na celém pobřeží Orihulela Costa, nebo v blízkém městě Torrevieja. Pokud chcete abychom pro Vás vyhledali nemovitost dle vašich představ, klikněte zde.

Slovníček pojmů

Golf – význam slova

„Gentlemen Only, Ladies Forbidden“. Golf byl vymyšlen ve Skotsku v 18. století. Původně ho hráli pouze muži a nazvali ho GOLF podle pravidla „jen pánové, dámy zakázány“.

Tee box

Krabice na tričko. Začátek každé jamky, kde provedete svůj první švih. Také se nazývá Teeing Area nebo Teeing Ground. Velmi základní golfový termín, je to místo, na které umístíte svůj míček na odpaliště.

Fairways

Odpaliště s jamkovištěm spojuje fairway (fervej). Hráč, pokud se na první ránu netrefí přímo na green, pokračuje zpravidla odtud. I tam je povrch dobře ošetřen. Obvykle se jedná o travnatý pruh o šířce 30 až 50 metrů.

Fairway

Fairway je vyznačený úsek golfového hřiště mezi odpalištěm a greenem.

Driving range

oblast vybavená značkami vzdálenosti, holemi, míčky a odpališti pro nácvik golfových odpalů.

Green| Jamkoviště – putting green

Green – neboli putting green (jamkoviště) – se skládá z oblasti na druhém konci golfové jamky, kde je tráva nejkratší a na které mají golfisté používat putter. Green představuje obecnou cílovou oblast golfové jamky, protože obsahuje skutečnou jamku uvnitř jejího obvodu.

Buggy

Golfový buggy je motorové vozidlo používané na golfovém hřišti k přepravě jak golfového bagu (tašky), tak samotného golfisty.

Porovnat nabídky

Porovnat