Výdaje spojené s pořízením, vlastnictvím nemovitosti, výnosy z pronájmu

Mnoho našich klientů se ptá na výnos z pronájmu nemovitosti ve městě Torrevieja a jeho okolí, na náklady spojené s koupi a vlastněním nemovitosti ve Španělsku.

Náklady spojené s koupí nemovitosti

10 % činí daň z nabytí nemovitosti. V případě, že se jedná o novostavbu, daň z nabytí nemovitosti je 0 %, ale je potřeba připočíst DPH ve výši 10 %. Další 3 – 4 % činí poplatky spojené s přepisem nemovitosti. Více informací a celý článek najdete ZDE.

Náklady spojené s vlastnictvím nemovitosti

Ve chvíli, kdy je proces dokončen a vy se stanete majiteli nemovitosti, bude vás zajímat především to, kolik zaplatíte jako majitelé. Tedy běžné výdaje, které s provozem souvisí.

Elektřina a voda: 300 EUR / rok elektřina a voda (cena za obojí) náklady které platíte i když není apartmán využíván (není žádný odběr). kW elektřiny aktuálně stojí 0,29 EUR.

Pojištění: 170 – 300 EUR / rok.

Internet: 25 EUR / měsíc (fungují zde také poskytovatelé internetu, kteří účtují poplatky jen za ty měsíce v kterých dojde k připojení).

Komunitní poplatky 15 – 60 EUR / měsíc, nemovitost mimo urbanizaci 0 EUR (komunitní poplatky se platí za údržbu bazénu, zahrady a úklid společných prostor). Peníze které nejsou vyčerpány, jdou do fondu oprav.

IBI (daň z nemovitosti) 140 – 400 EUR / rok.

Odvoz odpadu 21 EUR / 3 měsíce.

Rezidente fiscal: 100 EUR / rok (zástupce pro komunikaci s úřady ve Španělsku).

Celkem ročně: 700 – 1 500 euro.

Výnosy z pronájmu

Pokud budete apartmán komerčně pronajímat, zejména prostřednictvím serverů Booking a Airbnb, musíte vlastnit takzvanou turistickou licenci, tu vám můžeme zajistit za 400 euro. Pozor, některých lokalitách nelze turistickou licenci získat. My samozřejmě tyto lokality známe a předem Vás na tuto skutečnost upozorníme. K příležitostným pronájmům (známým, přátelům a podobně) turistickou licenci nepotřebujete.

Stejně jako v České republice byste měli odevzdat každý rok daňové přiznání, kde vyčíslíte vaše příjmy z pronájmu (daň z pronájmu činí 19 %). Za tímto účelem můžete oslovit Vašeho Rezidente fiscal, který za vás daňové přiznání podá (za příplatek zhruba 70 EUR).

Ceny pronájmu se liší podle lokality, velikosti nemovitosti a dle ročního období (níže zobrazené ceny představují průměrně zařízený apartmán s dvěmi ložnicemi):

  • Říjen-květen: 250 EUR / týden.
  • Červen, září: 60 EUR / noc.
  • Červenec, srpen: 90 EUR / noc.

Pokud apartmán nebo dům zahrnuje více ložnic a je nadstandardně zařízen mohou být ceny daleko vyšší. Například apartmán s třemi ložnicemi, komunálním bazénem a nadstandardním zařízením, který leží v blízkosti pláže, lze v letních měsících pronajímat za 160 EUR / noc. Dům s parkovacím místem, komunálním bazénem a možností grilování, třeba až za 200 EUR / noc.

Naši klienti využívají možnost konzultace s námi aby měli přesnou představu svých budoucích příjmů.
V případě že máte zájem o podrobnější informace, neváhejte nás kontaktovat.

Porovnat nabídky

Porovnat