Růžová laguna, Torrevieja

Evropský unikát z Torrevieji vytváří Růžová laguna (španělsky Laguna rosa). Laguna je z města dostupná pěšky, na kole a samozřejmě i autem. I přesto, že se v laguně průmyslově těží sůl, je součástí přírodního parku Lagunas de la Mata y Torrevieja a tedy zde platí zákaz koupání. Bohužel zákaz je v poslední době vcelku kontrolován, nicméně existuje několik míst kde se dá koupat bez asistence policie.

Voda v laguně nadnáší, jako například Mrtvé moře, je plná nejenom soli, ale i mnoha léčivých látek. Léčí lupénky, revma, ekzémy, posiluje při onemocnění srdce. Extrémně slaný vzduch v blízkosti laguny ocení alergici a astmatici.

Za zbarvení vody může velmi specifická jednobuněčná řasa Dunaliella salina, která obsahuje vysoké množství beta-karotenu (provitamin A). Řasa má skvělé antioxidační účinky, používá se nejen v kosmetice ale i ve zdravotnictví či doplňcích stravy.

Protože se mi u laguny dlouhodobě nedaří udělat použitelné fotografie, použity jsou (zakoupené) fotografie z foto banky Shutterstock.

Růžová laguna na mapě

Zapojte se do diskuze

Porovnat nabídky

Porovnat
Vyhledejte